Foto: podzimní rekondice 2018

Nácvikový týden

Ohlédnutí za podzimním rekondičním pobytem

Ještě jsme ani nestihli vstřebat všechny zážitky z letního pobytu s klienty, vychovateli a všemi psími pomocníky a už jsme chystali  pobyt podzimní. Podzimní pobyt se jako každý rok připravoval pro děti a klienty, kteří využívají asistenčního psa zároveň jako canisterapeuta.


Letošní ročník byl na účastníky velmi bohatý. Těšili jsme se z toho, že za námi přijeli tací, co mají roky svého pomocníka a stále vymýšlíme, jak se posunovat dál, jaké nové aktivity s dětmi a psy vymýšlet. Potkali jsme se s dětmi, co mají asistenčního psa několik měsíců i s klienty, co jim budeme psího pomocníka předávat v následujících týdnech. A protože jsme přeci Pestrá a máme rádi pestrou práci, tak jsme na pobytu měli i několik dětí, kterým jsme teprve pejska vybírali nebo zjišťovali, zda je pro dítko asistenční pes to pravé ořechové.

A tak to 14. září v Doksech vypuklo a bylo to velké. Sešlo se nás přes 40, že nám ani jedna budova a dvě učebny nestačily. Za 4 dny jsme stihli s každým odpracovat více jak 20 hodin práce a v mezičase si zvládli mezi pracovníky předávat důležité poznatky a naplánovat na další den jednotlivé aktivity.

Počasí nám od pátku až do pondělí přálo, slunko svítilo, tak mnohé nácviky probíhali venku, v okolí rekreačního zařízení Poslův mlýn. Venku jsme nacvičovali procházky, jak se pes venčí, jak se po něm uklízí a jak to má správně vypadat, když se na procházce potkáme s více psy.  Učili se to společně jak děti, tak rodiče a věřte, byli všichni moc šikovní. Nováčci mohli pozorovat a ptát se těch, co už mají období sžívání za sebou a jde jim to jak po másle. Naopak jsme ocenili, že staří známí se s čekateli na psa dělili o své zážitky a zkušenosti.

V učebnách jsme se psy polohovali a bylo to poleženíčko nejen se psy, ale i za pomoci profi polštářů, které nám zakoupilo Konto Bariéry. S dětmi jsme pracovali na tom, jak si se psem utvořit krásný vztah – to znamená si s ním hrát, ale podle pravidel, které respektuje dítě i pes a hra je pod vedením pracovníků a následně pod vedením rodičů. Láska mezi dítětem, klientem i psem je krásná věc, ale musí se tomu štěstíčku jít přátelé naproti a pracovat společně na tom, aby pes i dítě vědělo, co se od nich chce a očekává. A pak je to to správné učení hrou, kterou máme v Pestré tak moc rádi.

I přes tolik práce jsme stihli posedět, mít piknik a táborák s buřtíky. Každý udělal kus práce a navrch jsme ještě několika dětem mohli radostně sdělit, že právě jim určitě psího pomocníka vycvičíme, a dokonce máme tipy, jakého… Tak sledujte naše webové stránky a Facebook, určitě brzo přijdete na to, které že to děti byly a jaké super psy jsme pro ně vybrali.

A na závěr pozastavení se nad proběhnuvším pobytem patří velké poděkování našim partnerům – Nadaci Českého rozhlasu a jeho projektu Světluška a Etele, o.p.s., které finančně pokryly náklady na tento pobyt.

Tak přátelé, zase za rok se na Vás těší Klára, Míša a celý náš pracovní tým. :)


Další články


Bezkotcový výcvik aneb všude dobře, doma nejlépe.

7. 1. 2019

Pestrá je organizace, která se může pyšnit mezinárodně akreditovaným bezkotcovým výcvikem. Co to ale znamená a kde tedy naši psi bydlí a trénují? A proč je pro nás výcvik bez kotců jednou z priorit?

Pokračovat

Zpověď vychovatelky Denisy

13. 12. 2018

Biscuit už se ve výchově naučil vše, co bylo potřeba, a tak ho vychovatelka Denisa mohla zodpovědně předat do výcviku k trenérce Milušce.

Pokračovat

Když se řekne... Giving Tuesday

21. 11. 2018

Svátek Giving Tuesday vznikl v roce 2012 v USA jako protipól nákupního šílenství na Black Friday. Myšlenka Henryho Timmse, šéfa proslulého kulturního a komunitního...

Pokračovat

Hledáme manažera Pestré cestovky

8. 11. 2018

Do Pestré cestovky přijmeme manažera se zdravotním postižením. Budete mít na starosti chod sociálního podniku, řízení prodeje zájezdů, marketing, administrativu a vedení týmu prodejců. Jedná se o unikátní projekt neziskové organizace, kterým je spolufinancován výcvik asistenčních psů.

Pokračovat

Workshopy pro firmy

12. 10. 2018

A co Vaše firma? Dokážete Vy spolehlivě obstát v novém světě a obsloužit seniora, neslyšící či vozíčkářku tak, aby se se cítili dobře a rádi se k Vám vrátili? A víte, jak to vůbec poznáte? Zkuste na svou firmu pohlédnout perspektivou nového světa a vaše podnikání bude vzkvétat.

Pokračovat

Plníme sny

3. 10. 2018

Vždycky mi přišlo zajímavé, co asistenční psi umí. Sám jsem měl takového voříška a ten toho moc neuměl. Když mě Pestrá oslovila, řekl jsem si, že rád podpořím dobrou věc a že bude fajn, když se o tomto tématu bude více mluvit.

Pokračovat

Slovo úvodem

8. 8. 2018

Milé čtenářky, milí čtenáři, ráda bych navázala několika málo slovy na rozloučení Michala Pragera a pozdravila se s Vámi. Po třech letech a dvě stě jedna dnech strávených v NAUTIS se od minulého týdne zabydluji v Pestré. Vžd

Pokračovat

Ředitelské loučení

31. 7. 2018

Vážené čtenářky, Vážení čtenáři, po více jak čtyřech letech se s Vámi loučím jako ředitel Pestré. Během těch let jsem v Pestré zažil mnoho dobrého. Prošli jsme však i několika turbulencemi, které se hlavně díky skvělým lidem v Pestré a kolem ní podařilo zvládnout.

Pokračovat

Ať se dobro šíří dál...

19. 4. 2018

Hitem filantropie na celém světě jsou dnes dárcovské výzvy. Oblíbili si je mladí i staří, chudí i bohatí, počítačoví mágové, i ti kdo s počítačem nejsou zrovna velcí kamarádi. Prostě všichni kdo rádi podpoří smyslupln

Pokračovat

Pestrý facebook jede!

19. 4. 2018

Mysleli jsme si, že o Facebooku už víme všechno. Vždyť na něm dennodenně pro vás pracujeme. Během přednášky jsme se ale dozvěděli o pár nových vychytávkách i o záludnostech práce s facebookovou reklamou.

Pokračovat

Aneta a Robbie

5. 3. 2018

Už rok po předání spolu začali vyhrávat pestrou psí olympiádu a závody v poslušnosti.

Pokračovat

Pes není robot

12. 2. 2018

V naší práci se setkáváme s různými představami o asistenčních psech. Jak jsou pracovití, spolehliví, oddaní, prostě dokonalí. Tohle všechno je pravda. Ale…

Pokračovat

Martinovo rozhodování

13. 11. 2017

Martinovo rozhodování pro asistenčního psa Rozloučit se s asistenčním psem, který odchází za duhový most, není vůbec lehké. Martinovi a všem ostatním členům jeho rodiny po dlouhá léta přinášel radost a pomoc jejich retrí

Pokračovat

Alza.cz podporuje

9. 11. 2017

Zákazníci Alza.cz podpořili při charitativní aukci výcvik dvou asistenčních psů pro osoby...

Pokračovat

Chluptopad pro Jáchyma

31. 10. 2017

Desetiletý chlapec s autismem čeká na svého asistenčního psa.

Pokračovat

Nová Pestrá

26. 10. 2017

Logo, vizuální identita, maskot. Pestrá v novém kabátě. Jak se Vám líbí?

Pokračovat

Rekondice s klienty 2017

26. 9. 2017

Nezisková organizace Pestrá - psí asistence uspořádala pro své klienty a jejich asistenčními psy rekondiční pobyt v Líchovech.

Pokračovat

Pes ušetří milion

13. 9. 2017

„Člověk s postižením, jako já, je závislý na pomoci druhých lidí 24 hodin denně. Asistenční nebo vodicí pes nahradí svou pomocí člověka po dobu cca 4 hodin denně. Hodina osobní asistence stojí průměrně 130 Kč. Asistenční p

Pokračovat

Barney pro Jáchyma nastoupil do výcviku

12. 9. 2017

Na desetiletém chlapci Jáchymovi na první pohled nepoznáte, že dělá a vnímá věci jinak než ostatní. Rád plave, jezdí na kole a rád se prohání ve výškách po lanovém parku. Je mu deset a chodí do čtvrté třídy. Napoleons

Pokračovat

Ponožkou neurazíš

11. 9. 2017

Právě teď na začátku září startuje již čtvrtý ročník úspěšné a oblíbené kampaně Ponožkový pes. Posílali jste nám pejsky po celé léto a my nyní dojednáváme nové partnery pro jejich prodej. Těmi již tradičními jsou Alz

Pokračovat

O canisterapii

11. 9. 2017

Co říká odborná literatura o canisterapii? A jak to vidíme v Pestré z pohledu praxe?

Pokračovat