Foto: Biscuit

Pes není robot

Asistenční pes není robot ani hračka na klíček


Asistenční pes je pes. Možná vás tato věta zarazí. Co by měl být jiného? Pes je pes, tak jakýpak copak… Ve chvíli, kdy si přiznáme tuto skutečnost, však musíme přijmout i to, že pes je živý tvor (se všemi jeho potřebami) a ne naprogramovaný stroj. A proč o tom vůbec píši?

V naší práci se setkáváme s různými představami o asistenčních psech. Jak jsou pracovití, spolehliví, oddaní, prostě dokonalí. Tohle všechno je pravda. Ale… Než se asistenční pes stane dokonalým parťákem a společníkem svého páníčka, čeká je oba náročná společná cesta.

Pes se pilně připravuje u trenéra a v průběhu výcviku se setkává s budoucím páníčkem. Oba se poznávají, trénují potřebné cviky a vzájemnou souhru. Trenér učí páníčka pracovat se psem a předává mu své zkušenosti. Pak konečně přichází den D a pes jde k páníčkovi do rodiny. A v tuto chvíli začíná nejobtížnější část soužití. Pokud automaticky předpokládáte, že vše bude perfektní, přichází zklamání a leckdy přijdou i pocity rozčarování.

Jak je to možné, vždyť pes je vycvičený a řádně složil zkoušky? Právě proto, že pes je živý tvor a jako takový reaguje. Potřebuje se v novém prostředí „rozkoukat“ – poznat nové pachy, prostory a osoby. Zvyká si na denní režim rodiny a nová pravidla. Zkouší, co je v novém prostředí dovoleno a co ne. I když zná svého páníčka, musí si s ním nejprve vytvořit plnohodnotný vztah a to není záležitost týdne.

Je to podobné, jako když přijdete do nového zaměstnání, vstupujete do vztahu nebo se stěhujete. Také potřebujete čas a podporu okolí, abyste si zvykli, zapracovali se, poznali svého partnera. Nějakou dobu potrvá, než podáte perfektní výkon. A jistojistě i vy uděláte sem tam nějakou chybu. Ale pokud v těchto nových situacích objevíte něco známého, co fungovalo dříve a o co se můžete opřít, mnohé vám to usnadní. Proto je pro klienta velice důležité od začátku spolupracovat s trenérem, který psa zná nejlépe. Tím, že páníček dodržuje pokyny, správně provádí cviky a ve vhodnou chvíli odměňuje, ulehčí situaci nejen sobě, ale hlavně psovi, kterému dodává jistotu („Tohle přece znám.“). Pokud se vyskytnou problémy, je třeba se zamyslet, proč se tak stalo a s pomocí trenéra začít pracovat na jejich odstranění. Místo lamentování krůček po krůčku vyšlapávat společnou cestu k perfektnímu vztahu.

Pokud si uvědomíme hned na začátku, že i asistenční pes je pes, jsme na nejlepší cestě ke skvělému parťákovi. Je to sice dřina, ale rozhodně to stojí za to.

Další články


Ať se dobro šíří dál...

19. 4. 2018

Hitem filantropie na celém světě jsou dnes dárcovské výzvy. Oblíbili si je mladí i staří, chudí i bohatí, počítačoví mágové, i ti kdo s počítačem nejsou zrovna velcí kamarádi. Prostě všichni kdo rádi podpoří smyslupln

Pokračovat

Pestrý facebook jede!

19. 4. 2018

Mysleli jsme si, že o Facebooku už víme všechno. Vždyť na něm dennodenně pro vás pracujeme. Během přednášky jsme se ale dozvěděli o pár nových vychytávkách i o záludnostech práce s facebookovou reklamou.

Pokračovat

Aneta a Robbie

5. 3. 2018

Už rok po předání spolu začali vyhrávat pestrou psí olympiádu a závody v poslušnosti.

Pokračovat

Martinovo rozhodování

13. 11. 2017

Martinovo rozhodování pro asistenčního psa Rozloučit se s asistenčním psem, který odchází za duhový most, není vůbec lehké. Martinovi a všem ostatním členům jeho rodiny po dlouhá léta přinášel radost a pomoc jejich retrí

Pokračovat

Alza.cz podporuje

9. 11. 2017

Zákazníci Alza.cz podpořili při charitativní aukci výcvik dvou asistenčních psů pro osoby...

Pokračovat

Chluptopad pro Jáchyma

31. 10. 2017

Desetiletý chlapec s autismem čeká na svého asistenčního psa.

Pokračovat

Nová Pestrá

26. 10. 2017

Logo, vizuální identita, maskot. Pestrá v novém kabátě. Jak se Vám líbí?

Pokračovat

Rekondice s klienty 2017

26. 9. 2017

Nezisková organizace Pestrá - psí asistence uspořádala pro své klienty a jejich asistenčními psy rekondiční pobyt v Líchovech.

Pokračovat

Pes ušetří milion

13. 9. 2017

„Člověk s postižením, jako já, je závislý na pomoci druhých lidí 24 hodin denně. Asistenční nebo vodicí pes nahradí svou pomocí člověka po dobu cca 4 hodin denně. Hodina osobní asistence stojí průměrně 130 Kč. Asistenční p

Pokračovat

Barney pro Jáchyma nastoupil do výcviku

12. 9. 2017

Na desetiletém chlapci Jáchymovi na první pohled nepoznáte, že dělá a vnímá věci jinak než ostatní. Rád plave, jezdí na kole a rád se prohání ve výškách po lanovém parku. Je mu deset a chodí do čtvrté třídy. Napoleons

Pokračovat

Ponožkou neurazíš

11. 9. 2017

Právě teď na začátku září startuje již čtvrtý ročník úspěšné a oblíbené kampaně Ponožkový pes. Posílali jste nám pejsky po celé léto a my nyní dojednáváme nové partnery pro jejich prodej. Těmi již tradičními jsou Alz

Pokračovat

O canisterapii

11. 9. 2017

Co říká odborná literatura o canisterapii? A jak to vidíme v Pestré z pohledu praxe?

Pokračovat