Foto:

Pestrý život lidí s postižením - Petr Dobiáš

Rozhovor s naším klientem Petrem Dobiášem v rámci kampaně Pestrý život lidí s postižením.

Petr je veterinář a hlavně, jak o sobě říká milovník a výzkumník záhad života. Zajímá se o budhismus, protože v něm spatřuje základ dobrého života, jak porozumět mysli a našim emocím. To se projektuje do jógy, kterou dělá už 25 let. Dělá kiteboarding, plave, pádluje na prkně, jezdí na kole, lyžuje, cvičí, chodí do hor na túry. Moc rád se učí a čte, zpívá, fotografuje, vaří a zahrádkaří. Cestuje a učí se o jiných kulturách. Je to zkrátka muž činu. Životem ho provází asistenční pes Pax. Možná je až k nevíře, že člověk takto aktivní asistenčního psa potřebuje. Petr má neviditelné postižení a Pax mu zachraňuje život. Jak? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Můj význam života je učit se, jak žít dobrý život a také učit ostatní, jak žít dobrý život a jak do toho začlenit i svoje pejsky jako rovnocenné bytosti. Jsou to zvířata, která mají pocity, emoce, myšlenky. Respekt k přírodě je velice důležitý.  Příroda je naprosto dokonalá. Spousta lidí žije život a nerespektuje přírodu. Neuvědomují si, že jsme na takovém malinkatém zrnku prachu a putujeme vesmírem. Je to nejlepší vesmírná loď, která by se dala vynalézt. My si toho nevážíme, hádáme se a jeden druhému závidíme a vedeme války. Jedna věc, kterou bych si životě moc přál je, aby lidi přišli k rozumu, aby si to uvědomili.

Petře, vy se potýkáte s určitým handicapem, který se řadí mezi tzv. neviditelná postižení. Říká se tomu náměsíčnost. Jak konkrétně vám v tom Pax pomáhá?

Tady se musíme vrátit trochu do minulosti. Já jsem náměsíčný od čtyř nebo od pěti let. Můj otec měl náměsíčnost velice mírnou a já mám náměsíčnost velice vážnou. Mám i záchvatovité stavy a v noci chodím. Doktoři nevěděli, co s tím mají dělat. Dávali mi různé prášky na spaní. Pak se to začalo projevovat docela nepříjemně, protože jsem na školách v přírodě nebo později na koleji začal mít noční můry nebo jsem „náměsíčněl.“ Bylo to nepříjemné, protože ostatní lidé si toho začali všímat a já jsem nevěděl, jak s tím zacházet. Jednou jsem dokonce proletěl skleněnými dveřmi a říznul jsem si tepnu na stehnu. Ztratil jsem tři litry krve a málem jsem zemřel. V tu dobu jsem si uvědomil, že každý den je dárek a každá noc budí pochyby, jestli se ještě vůbec vzbudím. A to přetrvává dodnes. Hodně cestuji a kdybych měl spát někde na hotelu a neměl psa, tak mám docela strach.

Pax má několik rolí v mém životě. Jedna z těch rolí je jeho přítomnost. Uklidňuje mě, když jsou stresové situace, protože ty pak vyvolávají tu náměsíčnost. Za druhé přináší rytmus do života. Je hrozně pozorný. Když je se mnou, tak mě pořád hlídá. Pak taky dělá naučené speciální cviky. Rozsvěcí světla. Když náhle vstanu z postele, tak mě chytí za ruku. Když jdu plavat do jezera, tak mě pořád pozoruje, kde jsem. Kdybych udělal nějaký nezvyklý pohyb, tak skočí do vody a je hned u mě. Je skvělý. Já si život bez Paxe neumím představit.

Vy v tuto chvíli bydlíte střídavě v Kanadě, České republice a na Havaji. Máte hodně dobrodružný život a podnikáte toho mnoho v oblasti sportovních a cestovatelských aktivit. Všude s sebou berete Paxe. Je to tak? Co jste spolu například zažili? Čeho všeho se může účastnit asistenční pes?

Asistenční pes by se měl účastnit všech aktivit. U mě jsou to například procházky, túry, plavání v jezeře i oceánu, cestování, návštěvy restaurace, výstavy nebo i cestování tramvají. Zkrátka život takový, jaký je.

A setkal jste se někdy s nějakými problémy ohledně přístupu asistenčního psa? Pomáhá vám nějak služební dečka a průkaz asistenčního psa?

Je velice zajímavé, jak to funguje v jiných zemích. Čechy jsou velice tolerantní, co se týče psů obecně. Psi mají poměrně velkou volnost v parcích a všeobecně spolu dobře komunikují. Ale jakmile dá někdo brzdu a řekne, že tam pes nepůjde, tak přes to nejede vlak. Byl jsem například se známými v jedné lepší restauraci a měli jsme objednaný stůl. Když jsme tam s Paxem přišli, chtěli nás dát někam do kouta k nějakému podřadnému stolu. Tak jsem jim vysvětlil, že je to pes asistenční a po pár minutách dohadování jsem si prostě šel sednout ke stolu, co jsme měli objednaný. V tomto je velký rozdíl mezi zahraničím a Českem. V Kanadě a v Americe vás bez průkazu nepustí, ale jakmile průkaz máte, tak můžete kamkoli a neexistuje vůbec žádná diskuse.

A jak je to s létáním? Pax je takový náš největší cestovatel. Létá s vámi po celém světě. Jak to zvládá? Máte někde při létání problémy?

Pax je trochu nesvůj při vzletu a přistání, asi jako každý z nás, ale během letu si lehne a je úplně v pohodě. Občas se na něj chodí koukat letušky a jednou přišel dokonce i pilot si ho pomazlit. To je Pax ve svém živlu. To on miluje. S čůráním vydrží i osmnáct hodin. Nedojde si ani na mezipřistání a pak si po přistání ještě patnáct minut hledá to správné místo na čůrání. V letištních halách je to taky většinou v pořádku. Největší problémy jsme měli asi v Praze, ale to už se postupně také lepší. Aerolinky se hodně liší. Některé chtějí hodně potvrzení a různých papírů. V Americe se to trochu zpřísnilo kvůli zvířatům jako emocionální podpoře.

To létala různá zvířata jako emocionální podpora?

Ano, různá prasátka třeba. Já mám štěstí v neštěstí, že mám nějaké postižení, co se týče poruchy spánku a můj život je v nebezpečí. Díky tomu se mnou mohou moji psi létat. Mrzí mě ale, že ostatní nemohou.

Pax je tedy takový světoběžník.

Víte, já jsem z Chomutova, ze čtyř dětí. Moje maminka byla v invalidním důchodu a tatínek byl veterinář. Nikdy jsme nejezdili na dovolenou. A já měl takový sen. Vydělávat tolik peněz, abych si mohl koupit plnou nádrž benzínu do auta a jezdit, kam se mi zachce. No a teď mám auto, které jenom strčím do zásuvky (smích).

Teď bych se chtěl ještě zeptat na vaši spolupráci s Pestrou. Vy jste s námi ušel kus cesty a Pax je teď hotový asistenční pes. Můžete nám říct, co jste se během té spolupráce naučil? Co vám to přineslo?

Jít zpátky do školy je hrozně těžké (smích). Všichni v Pestré jste úžasní. Je vidět, že tu práci máte rádi. Děláte ji velice důsledně. Staráte se o klienty. Je tam taková ta opravdová ryzí péče. Jste tedy přísní a někdy je tam trochu moc administrativy na mě (smích). Naučil jsem se ale trpělivosti. Naučil jsem se respektovat názor jiných. A zjistil jsem, že jsem trémista a přenáším to pak na psa (smích). Naučil jsem se, jak cvičit, jak to pilovat. Jak to pak předávat tomu psovi s tím, že to není stroj a že se to nesmí přepálit.

A jak jste na Pestrou přišel? Proč zrovna Pestrá?

Na internetu. Ale myslím, že to tak mělo být, že jsme se vzájemně našli. Mám všechny v Pestré moc rád.


Další články


DO NAŠEHO TÝMU HLEDÁME SOCIÁLNÍ/HO PRACOVNICI/KA

4. 4. 2024

Co vás čeká • Sociální šetření se zájemci a klienty a jejich rodinnými příslušníky • Sestavování a revidování individuálních plánů, tvorba osobních profilů klientů • Poskytování základního sociálního poradenství

Pokračovat

Pestrých 15 let

26. 2. 2024

Dnes Pestrá slaví 15 let od svého založení. Za tu dobu ušla neskutečnou cestu. Na začátku bylo několik nadšenců, kteří chtěli dělat výcvik asistenčních psů jinak, než bylo obvyklé. Neměli jsme žádné prostředky ani zázemí

Pokračovat

Poděkování za nové pomůcky do nácvikové ergoterapeutické místnosti

26. 2. 2024

Jmenuji se Elí a již několik měsíců bydlím v nácvikové místnosti v Pestré. Místečko u krbu jsem přenechala mé kamarádce Ellen, která nyní plní poslání asistenčního psa u Nicolase a jeho rodiny, a já jsem se ujala hlídán

Pokračovat

Daphne hledá nový domov

17. 1. 2024

Přicházíme s naléhavou prosbou a příležitostí pomoci nádherné feně jménem Daphne. Daphne nemůže pokračovat ve výcviku na asistenčního psa, protože na to nemá vhodnou povahu. Potřebuje však nový domov, kde ji budou mít rádi a

Pokračovat

Deset let sociální služby v Pestré

8. 12. 2023

Deset let společné Cesty: jubileum sociální služby v Pestré, o.p.s.

Pokračovat

Chluptopad pro Vojtu a Mattiho

3. 11. 2023

Pomozme Vojtovi získat nového parťáka a asistenčního psa!

Pokračovat

Hledáme trenéra/ku AP

30. 10. 2023

Do našeho týmu hledáme trenéra/ku asistenčních psů pro děti a dospělé s různým postižením.

Pokračovat

Pestrá komunitní party

6. 10. 2023

Pozvánka na Pestrou komunitní party.

Pokračovat

Pestrý den otevřených dveří

18. 9. 2023

Pozvánka na Pestrý den otevřených dveří 2023

Pokračovat

Pestrý dotazník

21. 8. 2023

Dostupnost kompenzačních pomůcek a asistivních technologií

Pokračovat

Začíná čtrnáctý nácvikový pobyt

17. 8. 2023

Pestří asistenční psi se poprvé seběhnou na Jindřichohradecku

Pokračovat

Pestrý podcast

25. 7. 2023

Podcast o pestrých věcech, životech a událostech v organizaci Pestrá, o.p.s.

Pokračovat

Hledáme koordinátora

29. 6. 2023

Do našeho týmu hledáme koordinátora/ku dobrovolníků - vychovatelů štěňat a ostatních dobrovolníků.

Pokračovat

Hledáme trenéra

29. 6. 2023

Do našeho týmu hledáme trenéra/ku asistenčních psů pro děti a dospělé s různým postižením.

Pokračovat

Webinář

4. 5. 2023

Přemýšleli jste někdy o tom, že by vám mohl pes pomáhat a zpestřit vám život? Nemáte dostatečně jasno, co by to obnášelo? Nebo si dokonce myslíte, že asistenční pes není nikdo pro vás?

Pokračovat

Netradiční výchova

8. 12. 2022

Může být jeden člověk či rodina zároveň klientem i vychovatelem v Pestré? Ano, ve výjimečných případech, kdy jsou splněny všechny potřebné předpoklady, to jde. Příkladem jsou Erbenovi, rodina, která si vychovává svého vlastn

Pokračovat

Chluptopad

4. 11. 2022

V listopadu padá listí…Pro nás jako pro psí organizaci je ale mnohem důležitější podzimní línání psí srsti. Psi ty chlupy, jak se říká, doslova pouštějí. A tak jsme si řekli, že i letos z listopadu uděláme chluptopad a vyhl

Pokračovat

Hledáme

3. 11. 2022

Od roku 2010 zaměstnáváme osoby se zdravotním postižením, které nacházejí uplatnění na kvalifikovaných pozicích napříč celou organizací. Nyní hledáme administrativního pracovníka.

Pokračovat

Smysluplná pomoc

11. 10. 2022

Byl jednou jeden… usměvavý šestiletý kluk Kubík. Jeho životní cesta je krapet obtížnější než u jeho vrstevníků, protože Kubíkovi byl v raném věku diagnostikován dětský autismus, středně těžké mentální postižení a

Pokračovat

Adam a Ája

26. 8. 2022

Představujeme vám Adama Krátkého, člena našeho týmu dobrovolných vychovatelů. Jeho cesta s Pestrou začala před osmi měsíci, kdy si převzal do výchovu malinkou borderkolii Eylin (Áju) a od té doby tvoří nerozlučnou dvojku. K&

Pokračovat

Hilsen fra Norge!

30. 6. 2022

Pokud nás sledujete, tak vám asi neuniklo, že jsme minulý měsíc zavítali do Norska – Já, Pestrouš a naše paní ředitelka Jana. Společně s kolegy z Metropolitní univerzita Praha jsme navštívili kolegyně z University of Stavange

Pokračovat

Výuka na MUP

25. 4. 2022

Aktivity Pestré jsou skutečně pestré a zasahují do mnoha oblastí, včetně vzdělávání. A to dokonce na akademické úrovni. Vyvinuli jsme a na podzim 2021 poprvé zrealizovali předmět Přístupný (bezbariérový) cestovní ruch na Metrop

Pokračovat

Mody: můj den

14. 2. 2022

Ahoj, já jsem Mody a momentálně bydlím s Bárou. Kde kdo si prý myslí, že my asistenční psi ve výcviku nemáme na růžích ustláno, jenže my se máme ve skutečnosti docela fajn. Já bych teda rozhodně neměnil. A Bára určitě ta

Pokračovat

Bezba dovolená

20. 1. 2022

Žijeme v době, kdy cestování s vozíkem není strašákem. Turisticky zajímavé destinace již myslí i na tuto skupinu cestovatelů. Hotely již celkem běžně nabízejí bezbariérové pokoje, na plážích jsou k dispozici plážové vozíky

Pokračovat

Příběh dárkyně

5. 11. 2021

Paní Romana Kafková se stala součástí naší pestré rodiny před třemi lety, kdy poprvé přispěla na výcvik našich asistenčních parťáků pro děti a dospělé s různým postižením. A jak si k nám našla cestu? Původní

Pokračovat

Chluptopad

1. 11. 2021

V listopadu padá listí…Pro nás jako pro psí organizaci je ale mnohem důležitější podzimní línání psí srsti. Psi ty chlupy, jak se říká, doslova pouštějí. A tak jsme si řekli, že i letos z listopadu uděláme chluptopad a vyhl

Pokračovat

Asistenční pes v rodině

4. 8. 2021

Rodina, která zvažuje pořídit pro své dítě se zdravotním postižením asistenčního psa, stojí vždy před velkým rozhodnutím. Asistenční pes totiž výrazně změní její každodenní režim. Není to robot, hračka ani chůva, není

Pokračovat

Takoví jsme

29. 4. 2021

Necelá polovina Čechů nedůvěřuje neziskovým organizacím a velká část u nich ani netuší, co přesně dělají a proč vlastně existují. Ukazují to opakované průzkumy veřejného mínění posledních let. Nevědomost je přitom živn

Pokračovat

Rozhovor o výchově s Terezou V.

15. 4. 2021

Práce se psy je její celoživotní vášní a nábojem. Tereza Výravská, povoláním pedagog, už s Pestrou spolupracuje přes čtyři roky jako dobrovolnice-vychovatelka. Za tu dobu měla u sebe ve výchově Coudyho, krátce Vrtuli, Bestík

Pokračovat

Ergoterapie

11. 3. 2021

Na náš pestrý tým se neustále obrací noví zájemci o výcvik asistenčního psa, který jim umožní soběstačněji žít a prožívat život na maximum. Někdy je však jejich cesta k tomuto cíli trnitá. Potýkají se totiž s řadou

Pokračovat

Bilancujeme

17. 12. 2020

Přestože pandemie koronaviru ochromila společnost v mnoha oblastech, Pestrá zaznamenala v této turbulentní době řadu výjimečných úspěchů. Již samotná pandemie nás přivedla k výraznému posunu v naší práci. Podař

Pokračovat

Chluptopad

2. 11. 2020

V listopadu padá listí…Pro nás jako pro psí organizaci je ale mnohem důležitější podzimní línání psí srsti. Psi ty chlupy, jak se říká, doslova pouštějí.  A tak jsme si řekli, že i letos z listopadu uděláme chluptopad a

Pokračovat

Nekašlejme na druhé

16. 10. 2020

Jsme svobodné organizace, které mohou mít vůči veřejným politikám tisíc a jednu výhradu, ale teď je potřeba táhnout za jeden provaz. #nekaslejmenadruhe

Pokračovat

Mezinárodní týden asistenčních psů

3. 8. 2020

Týden trvající oslava (2. až 8. srpna 2020) vzdává hold asistenčním psům po celém světě, kteří pomáhají lidem s postižením vykonávat běžné každodenní aktivity...

Pokračovat

První publikace svého druhu v ČR

21. 6. 2020

"Asistenční pes pro dítě se zdravotním postižením", v České republice zcela první ucelená publikace popisující sociální a kynologické aspekty výcviku asistenčního psa pro dítě se zdravotním postižením.

Pokračovat

Návrh zákona o psech se speciálním výcvikem

17. 6. 2020

Průlom po více než deseti letech je tu! Návrh zákona, který řeší status asistenčního psa, garanci svobody pohybu i způsob garance kvality výcviku asistenčních psů...

Pokračovat

Asistenční psi v době koronaviru

2. 6. 2020

V době koronaviru musíme vymýšlet jiné způsoby, jak pokračovat v naší práci a zároveň si udržet kvalitu a jedinečnost.

Pokračovat

Koronavirus

16. 3. 2020

Vážené klientské rodiny, vážení zájemci,v návaznosti na prodloužení mimořádných opatření vlády ČR z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2) na území České

Pokračovat

Rekondice 2019

8. 8. 2019

Pokaždé, když píši článek o pestrém letním pobytu, nechávám si na to dostatek času. Bezprostředně po pobytu je každý účastník plný dojmů, které je třeba nejdříve vstřebat a až poté se o ně podělit s týmem pracovní

Pokračovat

Příběh Jany K.

11. 6. 2019

Sama jsem v Pestré začínala jako dobrovolník vychovatel, kterému bylo umožněno vychovat si vlastního psa pro svého syna.

Pokračovat

Lepší časy?

7. 5. 2019

Problematika asistenčních psů se řeší již od konce roku 2009, kdy proběhla první meziresortní jednání.

Pokračovat

Na počátku je... štěně

25. 4. 2019

Pro každého chovatele je důležité, aby se jeho odchovanci měli u nových páníčků co nejlépe. Proto v Pestré zůstáváme s „našimi“ chovateli v kontaktu.

Pokračovat

Pestrá cestovka jede!

14. 4. 2019

Naše cestovní agentura nabízí zájezdy 12 renomovaných cestovních kanceláří jako například EXIM tours, FISCHER, firo tour nebo Blue Style do celého světa. Nadále samozřejmě zůstáváme specialistou na bezbariérové cestování, ale

Pokračovat

Niky a Erow

17. 3. 2019

Psal se červen 2018, kdy se Nikyho maminka ozvala, že by si přála pro svého syna Nikolu psího kamaráda. Nápad na pejska podpořila rehabilitační sestra i psycholog. Na první schůzce měl Niky zájem o pejsky, ale nechtěl se s nimi p

Pokračovat

Už jsme tu 10 let

14. 2. 2019

Od našeho prvního vycvičeného psa, kterým byla labradorská holčička Emily pro pana Filipa, jsme ušli neuvěřitelný kus cesty.

Pokračovat

Naděje a štěstí

24. 1. 2019

Prostě věřím, že Pan pes Brillík, i ta ostatní psí mimina, budou mít krásný život, neboť rozdávat radost, naději a štěstí těm, kteří tohle všechno potřebují, je jejich poslání!

Pokračovat

Bezkotcový výcvik aneb všude dobře, doma nejlépe.

7. 1. 2019

Pestrá je organizace, která se může pyšnit mezinárodně akreditovaným bezkotcovým výcvikem. Co to ale znamená a kde tedy naši psi bydlí a trénují? A proč je pro nás výcvik bez kotců jednou z priorit?

Pokračovat

Zpověď vychovatelky Denisy

13. 12. 2018

Biscuit už se ve výchově naučil vše, co bylo potřeba, a tak ho vychovatelka Denisa mohla zodpovědně předat do výcviku k trenérce Milušce.

Pokračovat

Když se řekne... Giving Tuesday

21. 11. 2018

Svátek Giving Tuesday vznikl v roce 2012 v USA jako protipól nákupního šílenství na Black Friday. Myšlenka Henryho Timmse, šéfa proslulého kulturního a komunitního...

Pokračovat

Nácvikový týden

5. 11. 2018

Ještě jsme ani nestihli vstřebat všechny zážitky z letního pobytu s klienty, vychovateli a všemi psími pomocníky a už jsme chystali pobyt podzimní. Podzimní pobyt se jako každý rok připravoval pro děti a klienty, kteří využívají asistenčního psa zároveň jako canisterapeuta.

Pokračovat

Workshopy pro firmy

12. 10. 2018

A co Vaše firma? Dokážete Vy spolehlivě obstát v novém světě a obsloužit seniora, neslyšící či vozíčkářku tak, aby se se cítili dobře a rádi se k Vám vrátili? A víte, jak to vůbec poznáte? Zkuste na svou firmu pohlédnout perspektivou nového světa a vaše podnikání bude vzkvétat.

Pokračovat

Plníme sny

3. 10. 2018

Vždycky mi přišlo zajímavé, co asistenční psi umí. Sám jsem měl takového voříška a ten toho moc neuměl. Když mě Pestrá oslovila, řekl jsem si, že rád podpořím dobrou věc a že bude fajn, když se o tomto tématu bude více mluvit.

Pokračovat

Slovo úvodem

8. 8. 2018

Milé čtenářky, milí čtenáři, ráda bych navázala několika málo slovy na rozloučení Michala Pragera a pozdravila se s Vámi. Po třech letech a dvě stě jedna dnech strávených v NAUTIS se od minulého týdne zabydluji v Pestré. Vžd

Pokračovat

Ředitelské loučení

31. 7. 2018

Vážené čtenářky, Vážení čtenáři, po více jak čtyřech letech se s Vámi loučím jako ředitel Pestré. Během těch let jsem v Pestré zažil mnoho dobrého. Prošli jsme však i několika turbulencemi, které se hlavně díky skvělým lidem v Pestré a kolem ní podařilo zvládnout.

Pokračovat

Ať se dobro šíří dál...

19. 4. 2018

Hitem filantropie na celém světě jsou dnes dárcovské výzvy. Oblíbili si je mladí i staří, chudí i bohatí, počítačoví mágové, i ti kdo s počítačem nejsou zrovna velcí kamarádi. Prostě všichni kdo rádi podpoří smyslupln

Pokračovat

Pestrý facebook jede!

19. 4. 2018

Mysleli jsme si, že o Facebooku už víme všechno. Vždyť na něm dennodenně pro vás pracujeme. Během přednášky jsme se ale dozvěděli o pár nových vychytávkách i o záludnostech práce s facebookovou reklamou.

Pokračovat

Aneta a Robbie

5. 3. 2018

Už rok po předání spolu začali vyhrávat pestrou psí olympiádu a závody v poslušnosti.

Pokračovat

Pes není robot

12. 2. 2018

V naší práci se setkáváme s různými představami o asistenčních psech. Jak jsou pracovití, spolehliví, oddaní, prostě dokonalí. Tohle všechno je pravda. Ale…

Pokračovat

Martinovo rozhodování

13. 11. 2017

Martinovo rozhodování pro asistenčního psa Rozloučit se s asistenčním psem, který odchází za duhový most, není vůbec lehké. Martinovi a všem ostatním členům jeho rodiny po dlouhá léta přinášel radost a pomoc jejich retrí

Pokračovat

Alza.cz podporuje

9. 11. 2017

Zákazníci Alza.cz podpořili při charitativní aukci výcvik dvou asistenčních psů pro osoby...

Pokračovat

Chluptopad pro Jáchyma

31. 10. 2017

Desetiletý chlapec s autismem čeká na svého asistenčního psa.

Pokračovat

Nová Pestrá

26. 10. 2017

Logo, vizuální identita, maskot. Pestrá v novém kabátě. Jak se Vám líbí?

Pokračovat

Rekondice s klienty 2017

26. 9. 2017

Nezisková organizace Pestrá - psí asistence uspořádala pro své klienty a jejich asistenčními psy rekondiční pobyt v Líchovech.

Pokračovat

Pes ušetří milion

13. 9. 2017

„Člověk s postižením, jako já, je závislý na pomoci druhých lidí 24 hodin denně. Asistenční nebo vodicí pes nahradí svou pomocí člověka po dobu cca 4 hodin denně. Hodina osobní asistence stojí průměrně 130 Kč. Asistenční p

Pokračovat

Barney pro Jáchyma nastoupil do výcviku

12. 9. 2017

Na desetiletém chlapci Jáchymovi na první pohled nepoznáte, že dělá a vnímá věci jinak než ostatní. Rád plave, jezdí na kole a rád se prohání ve výškách po lanovém parku. Je mu deset a chodí do čtvrté třídy. Napoleons

Pokračovat

Ponožkou neurazíš

11. 9. 2017

Právě teď na začátku září startuje již čtvrtý ročník úspěšné a oblíbené kampaně Ponožkový pes. Posílali jste nám pejsky po celé léto a my nyní dojednáváme nové partnery pro jejich prodej. Těmi již tradičními jsou Alz

Pokračovat

O canisterapii

11. 9. 2017

Co říká odborná literatura o canisterapii? A jak to vidíme v Pestré z pohledu praxe?

Pokračovat