Sam pro Michálka

Sam byl původně vycvičen jako asistenční balanční pes pro dospělou klientku s tělesným postižením. Její zdravotní stav a individuální potřeby se však změnily natolik, že Sam přestal naplňovat účel, pro který byl vycvičen a předán. Přecvičili jsme proto Sama na asistenčního canisterapeutického psa pro dětského klienta s kombinovaným postižením a Sam získal nový domov a rodinu, kde je pět užitečný.  

Míša je milý a usměvavý tříletý chlapec s Westovým syndromem a epilepsií. Míša zatím pouze leží, neudrží hlavičku, vidí, ale zrakem nefixuje věci, otáčí se za zvukem. Epileptické stavy Michálka provázejí celý den, nejsilnější jsou po probuzení. Když se Míšovi něco nelíbí, chce být u někoho v náručí, aby se mohl uklidnit a uvolnit se. Když má dobrý den, leží v postýlce, brouká si, usmívá se, kope si nohama. Rád poslouchá pohádky nebo se na ně dívá v televizi.  

Asistenční pes Sam je Michálkovi nápomocen při jeho celkovém psychomotorické vývoji. Prostřednictvím polohování se psem chapec uvolňuje svaly, upevňuje správné postavení tělíčka a procvičuje fixaci očí na konkrétní předměty. Michálek může díky blízkosti psa zažívat více radostných chvil, které jsou motivací pro fyzioterapii (otáčení hlavy, otáčení těla na bok, posilování ramen při poloze koníčkování) a ergoterapii. Sam také asistuje mamince při péči o Michálka, a to podáváním plínky a otevíráním dveří.

Oficiální jménoSam
Pořadové číslo68
Věk4 roky
PlemenoKříženec
TrenérBarbora Kulhavá + mentorka Michaela Perčinová
KariéraAsistenční canisterapeutický pes pro dítě s tělesným a kombinovaným postižením
Další asistující psi