Kessy pro Míšu

Míša je mladá slečna s atypickým autismem. Ráda chodí do knihovny, čte a plete. Píše si také svůj cestovatelský deník, protože má úžasnou paměť a pamatuje si veškeré detaily ze svých cest a výletů.

Míša přišla do Pestré s přáním, abychom jí našli psího parťáka, který ji podrží v těžkých životních situacích. Často například nerozumí sociálním interakcím mezi lidmi, což je u lidí s PAS běžné. Míša to popisuje takto: 

" Lidé mají nepředvídatelné otázky i odpovědi. Často mě jejich odpovědi mohou mrzet, proto je to problém. Někdy jejich otázky vůbec nechápu, protože pro mě nedávají smysl, tak nevím, co odpovědět. Máma mě naučila se zdvořilostně usmát, ale mnohdy ani to nezabere. Dlouho jsem sledovala v zrcadle, jak vypadám, když se usmívám, tak abych to dokonale dovedla, až s někým budu mluvit. Ale stejně jsou na mě potom někteří naštvaní, nemluví už se mnou. Nechápou moje reakce, myšlenkové pochody. 
Kessy je jiná v tom, že o ní vím, že se jí můžu se vším svěřit a ona se ode mě nikdy neodvrátí. Nikdy mi špatně neodpoví, tak aby mě to mrzelo. Kessy můžu potom říct všechno, co si myslím a také to nikomu nevyzradí, protože já nemám ráda, když se o mě mluví, o tom, co jsem řekla nebo udělala. 

Často sním o tom, jaké by to bylo, kdyby byli všichni jako já a mohla bych tak mít i nějaké kamarády nebo lidi, co by mi rozuměli a měli stejné problémy jako já... např. jsem dezorientovaná, když mám přejít přechod. Jak mám věřit cizím lidem, kteří řídí auto, jestli na přechodu zastaví a pustí mě? Proto přecházím nerada a vlastně přes přechody sama už  nechodím.  A tak je to se spoustou věcí."

Jednou z věcí, která dělá Míše potíže je komunikace s doktory. Ukázalo se ale, že v doprovodu psího asistenta je vše mnohem snazší. Už i přes přechod díky Kessy zvládá chodit bez maminky a to je obrovský úspěch.

Než jsme Míše vybrali Kessynku, vzájemně jsme se poznávali. Společně s maminkou se účastnila několika nácvikových dní a byla také na letním pobytu. Pro Míšu je náročné přijíždět do neznámého prostředí, ale radost z pejsků je větší. Kontakt s nimi jí pomáhá zvládat pro ni náročné situace a mluvit s novými lidmi.

Míša s maminkou za námi pravidelně přijížděla, aby se naučila s Kessynkou správně pracovat.

Teď už má Míša Kessynku doma a stala se z nich nerozlučná dvojka nejlepších kamarádek.

Pořadové číslo41
Věk8 let
Plemenoborder kolie
TrenérHanka Srbková
KlientMíša z Brna
KariéraAsistenční canisterapeutický pes pro dítě s PAS
Foto: Míša a KessyFoto: Kessy s celou rodinouFoto: Kessy
Mrkněte na můj profil
Kessynčin výcvik stojí 230 000 Kč.
Zatím přispěli 2 dárci.
Celá částka byla vybrána. Všem dárcům děkujeme!
Darujte právě teď.
Obojek
Vyšetření srdce
Služební dečka


Přijaté dary jsou připisovány na jednotlivé účely po jejich vyúčtování jednou měsíčně.

Nebo se zapojte jinak

Další asistující psi