Foto:

Adam a Ája

Příběh vychovatele Adama Krátkého

Představujeme vám Adama Krátkého, člena našeho týmu dobrovolných vychovatelů. Jeho cesta s Pestrou začala před osmi měsíci, kdy si převzal do výchovu malinkou borderkolii Eylin (Áju) a od té doby tvoří nerozlučnou dvojku.

K myšlence stát se vychovatelem asistenčního štěněte Adama přivedla kolegyně z práce, která prošla podobnou zkušeností. „Psi mě vždycky zajímali a vždycky jsem se kolem psů pohyboval. Viděl jsem v tomto typu dobrovolnictví možnost spojit něco užitečného pro mě a něco užitečného pro někoho jiného. Asistenční pes je pro mě totiž pes s přidanou hodnotou,“ vysvětluje Adam svoji motivaci. Adam se rozhodl najít takovou organizaci, která by mu svým systémem práce se psy a atmosférou nejvíce vyhovovala. „Pestrá jednoznačně vyhrála. Zaujalo mě, že je zde systém výchovy a výcviku profesionální a tréninky mají řád,“ dodává.

A jak Adam prožívá každodenní soužití s asistenčním štěnětem? „Mám velké štěstí, že moje štěně je v podstatě bezproblémové. Výchova je něco, co mě strašně baví. Je to o osobním respektu ke psu i k celému procesu, ale zároveň také o tom, nebýt přehnaný pedant. Pes mi vůbec není obtíž, cestujeme spolu, chodíme spolu do restaurace, byli jsme spolu i v kině … Pracuji v dog friendly office, kam si Áju vodím s sebou každý den. Byl jsem úplně první člověk, který si u nás pejska do kanceláře přivedl, a třebaže se z počátku všichni trochu báli, co tady malé štěně může všechno provést, neprovedlo vůbec nic,“ směje se Adam.

S tím, že bude muset za čas Áju předat do výcviku, Adam počítá, i když tuší, že to nebude emočně snadné. Už teď ale plánuje v práci se psy pokračovat - nejlépe se stejným plemenem, protože borderkolie mu skutečně přirostly k srdci. A co radí Adam budoucím novým vychovatelům? „Mít sebevědomí a nenechat se vystresovat věcmi, které se nemusí vůbec stát. Zkrátka nemít strach a jít do toho. Je to krásné dobrodružství.“

Chtěli byste si podobné dobrodružství také vyzkoušet? Pro více informací se ozvěte naší koordinátorce dobrovolníků Janičce na e-mail janak@pestra.cz nebo tel. 732 623 223