Barney pro Jáchyma

 

Na desetiletém chlapci Jáchymovi na první pohled nepoznáte, že dělá a vnímá věci jinak než ostatní. Rád plave, jezdí na kole a rád se prohání ve výškách po lanovém parku. Je mu deset a chodí do páté třídy. Napoleonské války a druhá světová, to je jeho. Svým výjimečným zájmem o historii s jejími přesnými daty naplňuje naši stereotypní představu o tom, jak se asi chová dítě s autismem. Přesněji řečeno s Aspergerovým syndromem a poruchou pozornosti. To jsou ale jen názvy, důležitá je Jáchymkova originální osobnost a jak s ní pracovat.

Chlapcův život komplikují situace, které nabourávají to, na co je zvyklý. Když s ním mluvíte, neříkejte, že se někde sejdete kolem čtvrté. Raději řekněte ve čtyři a pak tam na sto procent buďte. Jáchym má rád přehled, strukturu, a když se něco jednou řekne, tak to tak musí být. Maminka Jáchymovi vaří opakující se sadu jeho oblíbených jídel. Málokdy se jí podaří naservírovat synovi předem neznámý chod. Asi si umíte představit, že takových situacích je za den spousta a spousta. A často i mnohem závažnějších.

Od té doby, co se Jáchym schází se svým budoucím asistenčním psem Barneym, změny zvládá mnohem lépe. Každou novou, a pro Jáchyma většinou tím pádem stresovou, situaci přijímá s větším klidem. Když vedle něj sedí jeho psí parťák, smlsne si díky němu i na jídle, které nikdy předtím nejedl. To je velký obrat.

Hlavním úkolem asistenčního psa pro děti s poruchou autistického spektra je doprovod a canisterapie. Tak je tomu i u této dvojice. Trenérka Miluška se psem často klientskou rodinu navštěvuje a nacvičují spolu vše potřebné.

------
UPOZORNĚNÍ: Na této stránce najdete aktuální celkovou potřebnou částku. Připisujeme sem průběžně i sbírky v hotovosti a dary firemních dárců.

Věk2 roky
Plemenokříženec australského ovčáka a labradorského retrívra
VychovatelMiluška Křupalová
TrenérMiluška Křupalová
KlientJáchym
Kariéraasistenční terapeutický pes pro děti s poruchami autistického spektra
Foto: Asistenční pes BarneyFoto: Jáchym s BarneymFoto: Jáchym vyhrál kynologickou soutěž
Mrkněte na můj profil
Barneyho výcvik stojí 230 000 Kč.
Zatím přispělo 181 dárců
Celá částka byla vybrána. Všem dárcům děkujeme!
Darujte právě teď.
Obojek
Vyšetření srdce
20 kg granulíNebo se zapojte jinak